Buradasınız: Anasayfa / Dualar / Cuma Hutbesinin Türkçe ve Arapça Duaları

Cuma Hutbesinin Türkçe ve Arapça Duaları

Cuma Hutbesi Duaları Türkçe ve Arapça
Hutbe Duaları Arapça
Arapça Hutbe Duaları Resim
Hutbe Arapça Metinler

Cuma Hutbesi Duaları Türkçe ve Arapça hutbe duaları 1.jpg hutbe duaları 2.jpg

El-hamdü lillahi rabbi’l alemin. Vessaletü vesselemü ala rasulina muhammedin ve ala alihi vesahbihi ecmain. Neşhedü enlailahe illallahü veneşhedü enne seyyidina vemevlana muhammeden abdühü verasuluhu ibadellahi ittegû vellezine um vadıûhu. İnnellahe meallezinettegû vellezine hüm muhsinûne. Galellahü teaüla fi kitabihilkerimi.

Bundan sonra eûzü-besmele ile birlikte hutbenin konusuna uygun bir âyet ve bazı hadisleri okunur, mü’minlere öğüt verilir ve birinci hutbe şöyle bitirilir:

Ela inne ehsenel kelami ve ebleğannizami kelamüllahilmülki’l azizi’l allemi kema galellahü tebareke veteala fil’kelami, ve iza gurie’l gurânu festemîu lehu veensitu leallekum türhamune. Eûzü billahi mine’ş şeytanirracimi bismillahirrahmanirrahim.

Hatib, bundan sonra her hutbenin sonunda konu ile ilgili bir âyet-i kerime okur ve oturur ve ellerini açarak sessizce söyle bir dua yapar: tebarekellahü lena veleküm veliseirilmüminine velmüminâti bifazlihi ve rahmetihi innehü garibün mühibü’d deaveti

Hatib, bu duadan sonra ayağa kalkar ve sesli olarak aşağıdaki ikinci hutbeyi okur:

Elhamdülillahi hamdelkamiline vessaletü vesselamü ala rasûlinâ muhammdün ve ala alihi ve eshabihi ecmaîn. Te’zîmen linnebiyyihi ve tekrimen lifehameti şeni şerefin safiyyetin fegale azze ve celle min gailin muhbiran ve âmiran innallahe ve malaiketühü yusallune alennebiyye ya eyyehellezine emenû sallû aleyhi vesellimu teslimen, allahümme salli… kema salleyte… ilh.. allahümme barik… ilh..

Hatib, sonra ellerini açar ve sesini biraz alçaltarak şu duayı okur:

Allahümme ve erza anilerbeatilhulafai seyyidina ebi bekrin veumera ve usmane ve aliyyi zevissidgi velvefei vebegiyyetilaşereti ve âli beytilmustafe ve anilensari velmuhacirine vettebiine ile yevmilcezai. Allahümmeğfir lilmüminine velmüminati velmüslimine velmüslimati allahümme rabbena etina fiddünya haseneten ve filahirati haseneten ve gına azebennar birahmetike ya erhamerrahimine ve selamün alel mürseline velhamdülillahi rabbil alemin.

Hatib, daha sonra gizlice “eûzübesmele” çeker ve yüksek sesle aşağıdaki âyet-i kerimeyi okuyarak minberden iner ve Cuma namazını kıldırır.

İnnallahe ye’mürü biladli velihsani ve îtei zilgurbâ ve yenha anil fehşai velmunkeri velbeğyi yeizuküm lealleküm tezekkürun.

Anlamı: “Şüphesiz ki Allah, adaletli davranmayı, iyilikte bulunmayı ve akrabalara yardım etmeyi emreder. Fuhşu, kötülüğü ve zulmü yasaklar. Allah, sizlere düşünüp yapasınız diye öğüt verir” (en-Nahl, 16/90).

Şâmil İA.

Bir önceki yazımız olan iman duası Sabah ve akşam okunan Dua başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Buradan Buldular

 • cuma hutbesi duaları
 • hutbe duaları
 • cuma hutbe duaları
 • cuma hutbesi arapca
 • cuma hutbe duasi
 • hutbe duası
 • hutbe dualari arapca
 • cuma hutbesi duasi
 • arapça hutbe duaları
 • cuma hutbesi tarifi ve hutbe duaları

2 yorum

 1. Allah razı olsun çok güzel olmuş açık anlaşılıyor

 2. Allah razı olsun,kaynak oldu,ikram oldu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
shared on wplocker.com